Dorost usiloval o medaile. Trenér věří, že se hráči v budoucnu prosadí i mezi dospělými

Starší dorostenci SKP Frýdek-Místek sahali v nejvyšší dorostenecké soutěži v Česku po medaili. Nakonec skončili na nepopulárním 4. místě. Podle trenéra Jiřího Gazdy mají za sebou výborný ročník a předpoklady prosadit se v budoucnu mezi dospělými.  

Třináct výher, dvě remízy, sedm proher. S takovou bilancí prošli starší dorostenci SKP Frýdek-Místek uplynulým ročníkem 1. dorostenecké ligy. Získaných osmadvacet bodů jim zajistilo 4. místo. „Letos hráli kluci, kteří loňský ročník odseděli na lavičce. Měli ohromnou chuť vyhrávat. Všechno bylo směřované k tomu, abychom uhráli medaili, což se ale bohužel nakonec nepovedlo. Závěr soutěže jsme hráli v hodně okleštěné sestavě. Škoda, že jsme neměli k dispozici širší kádr, ale to už nikdo nevrátí,“ uvedl trenér starších dorostenců SKP Jiří Gazda s tím, že v závěru soutěže se tým musel obejít bez dvou klíčových hráčů Matěje Kresty a Josefa Matuly. „Matěj si podvrtl koleno, Josef si na Dukle utrhl vazy na palci,“ upřesnil Gazda.

Zatímco ostatní družstva často zpočátku zápasů šetřila své klíčové hráče a nasazovala je až v průběhu utkání, svěřenci Jiřího Gazdy museli pokaždé hrát od začátku až do konce takřka v nezměněné sestavě. „Za to patří klukům obrovský kredit a musím před nimi smeknout. A chtěl bych poděkovat také mladším dorostencům, kteří nám pomáhali, když to bylo třeba. Jakmile se dostali na palubovku, rvali šponu s ostatními. Kluci je dokázali strhnout svými výkony a výsledky,“ poznamenal Gazda. „Veliké poděkování patří také Davidu Ošmerovi a Františku Klosovi z Kopřivnice. David byl v prvních sedmi nebo osmi kolech mezi třemi nejlepšími střelci celé soutěže, František byl zase skvělý v obraně. Oba nám nesmírně pomohli. Na revanš chodili naši kluci pomáhat do Kopřivnice, aby se vrátila zpátky do nejvyšší dorostenecké soutěže,“ přiblížil Gazda.

Uplynulý ročník 1. dorostenecké ligy byl nesmírně vyrovnaný. Každý mohl kohokoliv porazit. Výběr SKP dokázal porazit všechny soupeře kromě Polanky, se kterou uhrál doma remízu. „Na podzim jsme jako jediní vyhráli v Novém Veselí, a to hned o sedm branek. Dvakrát jsme porazili Plzeň. Nikdo nečekal, že vyhrajeme v Lovosicích a v Jičíně. Dva zápasy jsme vyhráli o dva góly, dva o jedinou branku, v Zubří jsme zachránili bod za remízu gólem Lukáše Menšíka v poslední vteřině. V tomto byli kluci geniální, že vždycky bojovali až do konce a žádný zápas nezabalili,“ vysekl Gazda poklonu svým svěřencům.

„Bohužel jsme nezvládli domácí zápas s Novým Veselím, ve kterém jsme o gól prohráli. V něm šlo o medaile. Tento duel kluky psychicky zlomil. V té době nám Veselí odskočilo na tři body a tuto ztrátu už jsme nedokázali dohnat,“ popsal Gazda. 

Obstáli i v mezinárodní konkurenci 

Starší dorostenci SKP měli na jaře díky účasti na Praga cupu možnost porovnat se také se soupeři ze zahraničí. „Kluci hráli proti Němcům, Belgičanům, Holanďanům, Maďarům či Chorvatům a vedli si perfektně. Byla radost se na ně dívat. Na tomto turnaji jenom potvrdili, že jejich výkonnost měla stoupající tendenci,“ řekl Gazda.

Oproti loňskému ročníku, kdy se starší dorost zachraňoval až v baráži, tak letos zažil úplně jinou sezonu. „Kluky nastartoval už loni Tomáš Sklenák. Měl ohromný podíl na tom, že se udrželi. Dokázal je psychicky i herně zvednout. Možná škoda, že tenkrát k družstvu nepřišel o něco dříve,“ zamyslel se Gazda, který si pochvaluje spolupráci se svými svěřenci. „Výborně jsme si sedli. Kluci mi bezmezně věřili a vždycky plnili, co jsem po nich chtěl. Toto je taky nesmírně důležité. Trenér musí umět rozpoznat, co hráčům sedí. Praktikovali jsme obranu dva – čtyři, která nám postupem času fungovala čím dál lépe,“ poznamenal trenér starších dorostenců SKP.

Dva hráči, Adam Škopek a Filip Valo, už začali nastupovat také za extraligové družstvo SKP. „Tohle je úžasné, že trenér Daniel Valo dává prostor odchovancům klubu. Samozřejmě kluci ještě nedostali tolik minut jako v dorostu, ale jsou to pro ně nesmírně cenné zkušenosti do budoucna. Čím dříve přičichnou k dospělé házené, tím lépe, protože o to dříve poznají, co jim ještě chybí a na čem hlavně musí ještě pracovat,“ upozornil Gazda, který si nesmírně váží také toho, že dorostenci mnohdy trénovali také s hlavním týmem SKP.

„Takové tréninky klukům hodně dávají. Navíc hráči z A týmu je mezi sebe brali jako rovnocenné. Hned se tak zvýšila konkurence a dobře si uvědomovali, že na sobě musí neustále pracovat. Z tohoto jsme těžili celou sezonu. Na našich výkonech to pak bylo znát,“ konstatoval Gazda.

Adam Škopek a brankář Vojtěch Surovec si svými výkony řekli také o pozvánku do dorostenecké reprezentace. „To je fantastické. Klukům moc přeji, aby se dostali na evropský šampionát konaný v létě. Oba si to zaslouží. Vojta, navzdory tomu, že je věkem ještě mladší dorostenec, nám vyhrál polovinu zápasů. V brance předváděl neskutečné výkony,“ pochválil Gazda mladého brankáře SKP.

A jak vidí šance svých svěřenců dál v budoucnu? „Všichni trenérovi Valovi ukázali, že mají ohromnou chuť na sobě pracovat. Nechybí jim srdíčko, což je nejdůležitější. Vždycky říkám, že pokud má někdo devadesát procent talentu, ale nemá srdíčko, tak z něj nikdy nebude házenkář. Pokud má někdo jen deset procent talentu, ale přidá k tomu dřinu, píli a srdíčko, tak to dokáže vždycky vybojovat. A takto se kluci letos prezentovali. Pokud jim tento přístup vydrží, tak mají velikou šanci prosadit se i mezi dospělými. Nemám o ně obavy,“ uzavřel Gazda s tím, že obrovské poděkování patří také manželům Janu a Daniele Surovcovým. „Kluci měli díky nim perfektní servis. Zajišťovali jim tejpy, masáže a mnoho dalšího. Je to neocenitelná pomoc, která taky sehrála roli ve výkonech celého družstva.“

Jan Smekal
11.června 2024