Budu se snažit klub více zprofesionalizovat a zprůhlednit, říká nový předseda SKP Martin Konečný

Házenkářský klub SKP Frýdek-Místek má po dvaadvaceti letech nového předsedu. Stávajícího Lubomíra Kavku nahradil Martin Konečný. V rozhovoru mluví o tom, co jej vedlo k tomu převzít náš klub. Nastiňuje také, s jakými představami přichází, co všechno bude mít na starosti a co by chtěl změnit či jak se na tuto práci těší.

Valná hromada vás zvolila novým předsedou klubu. S jakými vizemi přebíráte celý frýdecko-místecký klub?
Má osobní vize je prostá a jednoduchá. Budu se snažit klub posunout dál jak po sportovní, tak po finanční stránce, aby důstojně reprezentoval Statutární město Frýdek-Místek. 

Nahradil jste Lubomíra Kavku, který klub vedl dlouhých 22 let. Budete chtít pokračovat v jeho cestě nebo plánujete nějaké razantní změny?
Především bych Luboši Kavkovi rád poděkoval za práci, kterou pro klub a házenou ve Frýdku-Místku udělal za dobu svého působení a osobně mu přeji, aby se mu dařilo v jeho soukromém životě. Vždycky u nás bude vítán. V některých oblastech dojde určitě k změně, ale razantní kroky nejsou teď na pořadu dne. Největší prostor vidím v zlepšení vzájemné komunikace, jak uvnitř samotného klubu, tak směrem k široké veřejnosti.

 Co vás vedlo k tomu usilovat o tento post a jak náročné bylo přesvědčit ostatní členy výkonného výboru, aby dali důvěru právě vám?
Myšlenky o mém zapojení do působení v klubu trvaly více, jak dva roky. Letos se v mém osobním životě některé věci potkaly tak, že jsem se rozhodl aktivně vstoupit do působení celého klubu. Dne 11. června 2024 proběhla mimořádná valná hromada SKP Frýdek-Místek, z.s., která rozhodovala o volbě nového předsedy. Jednotlivým delegátům z řad oddílů, kteří se zúčastnili této valné hromady, jsem přednesl svou představu a důvody, proč jsem se rozhodl kandidovat na předsedu klubu. Podle výsledků valné hromady se můžu osobně domnívat, že se mé představy shodují s představami jednotlivých delegátů o působení klubu v nejbližší budoucnosti. 

Fanoušci už vás mohli zahlédnout na některých extraligových zápasech v uplynulé sezoně. Jak moc jste sledoval dění v klubu? Ať už po sportovní stránce nebo co se týče celkového fungování klubu…
Házenou jsem dlouhé roky osobně hrál. Ať už ve Frýdku-Místku, v Praze nebo v Třinci, odkud pocházím, takže má účast na extraligových zápasech byla pro mě osobně odpočinkem a vždy jsem tam potkal spoustu přátel, se kterými jsem si měl co říci. A to nejen o házené. Pokud jde o dění v klubu jako takové, domnívám se, že po sportovní stránce se může extraligová házená určitě posunout o několik příček výše. Věřím, že se nám to společně podaří. Co se týče fungování klubu, budu se snažit ho více zprofesionalizovat a zprůhlednit. Vím, že chod sportovního klubu je založen především na jednotlivcích, kteří mu věnují svůj osobní čas, a které spojuje láska ke sportu. Tito lidé jsou důležití jak ve sportu, tak v běžném životě. Každý z nás má svůj sen. Některým se ho podaří dosáhnout a jiným ne. Záleží jen na nás samotných. Pojďme si splnit ten svůj sportovní a dosáhnout těch nejvyšších příček. 

Zaznamenal jste už nějaké reakce z okolí na tuto změnu ve vedení klubu? A pokud ano, tak jaké? Co na ni lidé říkají?
Nejdůležitější reakcí pro mě byla reakce mých nejbližších. Drží mi palce a přejí mi hodně štěstí.

Co všechno budete mít v klubu na starosti? A které věci budete delegovat na ostatní? Jak moc se na tuto práci těšíte?
V klubu budu mít osobně na starost jeho finanční zajištění. Základní řídící pravomoci spojené s funkcí předsedy klubu se budu snažit delegovat na jednotlivé předsedy oddílů, tj. oddílu házené, oddílu TS Aktiv, oddílu futsalu a oddílu kynologie. Tito předsedové budou mít větší pravomoci a s nimi spojenou větší zodpovědnost za vnitřní chod jednotlivých oddílů. Na samotnou práci se těším. Věřím, že klub SKP Frýdek-Místek bude dobře reprezentovat své město. Ať už po sportovní nebo i lidské stránce. 

Máte představu, kolik času budete muset této funkci věnovat? Bude hodně náročné skloubit práci pro klub s tou, na kterou jste byl doposud zvyklý?
Čas, který budu věnovat práci v klubu, ukáže až nejbližší budoucnost. Vím, a to platí pro každou práci, že bez chuti a obětování to prostě nejde. Skloubit svou stávající profesní práci a práci v klubu určitě dokážu. Bez tohoto přesvědčení bych se o post předsedy nikdy neucházel. 

V červenci se chystáte na teambuilding na vodu. Budete sjíždět Vltavu v jižních Čechách. Co si od této akce slibujete?
Společný teambuilding, který jsme dali dohromady, představuje čas strávený na řece Vltavě, kde společně část vedení klubu a všichni hráči extraligového mužstva SKP Frýdek-Místek, budou sdílet společný čas v úplně jiném prostředí, než jsou palubovky nebo hřiště, na kterých hrají. Budeme mít možnost se vzájemně lépe poznat a vyzkoušet si, jestli dokážeme spolu plout na jedné lodi. 

Házená se stejně jako všechny ostatní sporty hraje především pro fanoušky. Co říkáte na podporu, jakou má klub ve Frýdku-Místku a co byste rád vzkázal příznivcům SKP před novou sezonou?
Fanoušci házené ve Frýdku-Místku jsou úžasní a tento sport děláme i pro ně. A co bych jim rád vzkázal? Ať nás přijdou podpořit v nové sezoně, která je před námi. Nejen za sebe jim můžu slíbit zajímavé sportovní zážitky a pokud se nám to podaří i posun výš v extralize jako takové.

Jan Smekal
24.června 2024