Vydáno:
Mazur: Klukům patří pochvala za přístup k tréninkům. Mnozí házené věnují veškerý volný čas
Družstvo starších žáků Pepino SKP Frýdek-Místek tvoří chlapci ve věku 14 a 15 let. Tito házenkáři hrají čtyři soutěže, trénují pětkrát v týdnu. Házené tak věnují spoustu času. V týmu je sedm velice talentovaných hráčů. Brankář už dokonce pravidelně chytá za mladší dorost.
„Tým starších žáků A a B tvoří kluci ročníků 2007 a 2008. Patnáctiletí jsou tak v této kategorii druhým rokem, pro čtrnáctileté je to pak první sezona ve starších žácích. V tomto věku už se dá rozeznat házenkářský talent. V celku je dohromady 26 hráčů, z nichž sedm je velmi talentovaných a dalších pět má taky naději prosadit se v budoucnu v dorostu. Musí ale pravidelně trénovat a více na sobě pracovat,“ uvedl trenér starších žáků Pepino SKP Frýdek-Místek Petr Mazur.
Starší žáci trénují pětkrát týdně, včetně kondičních tréninků s kondičním trenérem. Tréninky jsou zaměřené především na věci, které někteří nezvládli v mladších žácích. „Jedná se převážně o ty, kteří jsou prvním rokem ve starších žácích. Ovšem i mezi těmi, kteří jsou už druhým rokem v této kategorii, se najdou tací, kteří nezvládají základní věci, jakými jsou přihrávka, driblink, hra jeden na jednoho, základní obranné činnosti a také střelba ze všech postů,“ vyjmenoval Mazur s tím, že ti zkušenější trénují navíc i některé základní kombinace, kterými se družstvo prezentuje v soutěžních utkáních a pracují na herních činnostech, které jsou klubu dány metodikou Českého svazu házené, jelikož frýdecko-místecký klub je vedený jako centrum talentované mládeže.
„Toto všechno bych sám nestíhal. Kluky, kteří jsou výkonnostně o kus dál, by v rozvoji brzdili ti slabší. Proto mám k ruce další trenéry. A to jak na kondiční přípravu, tak na tu herní. Tato práce je někdy pro hráče nudná, jelikož se často opakuje, ale pokud nezvládneme základní věci, nemůžeme je přeskočit a posunout se na ty složitější,“ upozornil Mazur. „Kupříkladu pokud si neumíme nahrát na dva metry, nemůžeme jít do trénování nějakých kombinací,“ dodal.
Hlavním záměrem je, aby hráči, kteří následně přechází do dorostu, už uměli přihrávat míč tak, jak mají dáno v metodice, uměli včas naběhnout do křížů, ze kterých pak uměli přihrát svému spoluhráči nebo vystřelit apod. „A nesmíme zapomínat ani na základní věci v obraně. Tedy jaké má být postavení v obraně, nasměrování hráče k míči, jak kontaktovat hráče s míčem, jak bránit pivota a v neposlední řadě naučit se i spolupráci s brankářem. Je toho strašně moc a času dost málo,“ poznamenal Mazur.
I ti nejšikovnější se musí zdokonalit hlavně v obraně
Starší žáci vynikají hlavně tím, jaký tvoří kolektiv. Velikým talentem je brankář, který už od začátku této sezony chytá pravidelně za mladší dorost. „Využívám ho jen v soutěžích jako je Žákovská liga, Československá liga a pokud má volno, tak i Moravskoslezská liga starších žáků skupina A. Hodně šikovné je i levé křídlo, i když letos neproměňuje trháky a je trochu nedisciplinované v obraně. V týmu je také excelentní levá spojka. Musí ale zapracovat na obranné činnosti a disciplíně. Máme i výbornou střední spojku, ovšem málo střílí z výskoku. Excelentní je i pravá spojka, umí hrát i na křídle. Její slabinou je hlava a musí přidat i v obranné činnosti. Pravé křídlo se pak musí zlepšit v obranné činnosti. Někdy se pak potýká s disciplínou při střelbě. U pivota, který se učí několik světových jazyků, bývá slabinou ranní zápas. A moc přemýšlí nad tím, co udělal špatně, takže potřebuje zapracovat ještě na hlavě,“ vyjmenoval Mazur.
Starší žáci hrají celkem čtyři soutěže. První je Moravskoslezská liga starších žáků skupina I, kterou hraje A tým. „Jako trenér jsem před začátkem sezony prohlásil, že tato soutěž bude sloužit jako příprava na celorepublikovou soutěž Žákovské ligy a nezáleží mi tedy až tak na výsledcích, ale na tom, jak se v těchto zápasech sehráváme, co děláme špatně a kde máme největší rezervy. Zatím jsme na čtvrtém místě, přičemž soutěž hraje osm celků. Na prvního ztrácíme pět bodů, na třetího čtyři body. Na umístění ale až tak nezáleží. S těmito výběry se kluci potkávají už od minižáků. Bereme to jako přípravu,“ vysvětlil trenér starších žáků a dodal, že s pořadím v tabulce je spokojený i proto, že družstvo na začátku soutěže postihla onemocnění, karantény, takže mnoho zápasů muselo odehrát s hráči z B týmu.
Druhou soutěží je pak Moravskoslezská liga starších žáků skupina II. Tu hraje B tým složený z hráčů, kteří nedostávají tolik prostoru v A týmu nebo na něj nemají výkonnostně. „Musím ale konstatovat, že jsem mile překvapen, jak si hráči vedou. Kluci jsou momentálně na druhém místě, přičemž v soutěži je šest celků. A nebýt několika výpadků v utkáních, tak mohli být i první,“ podotkl Mazur.
Třetí soutěží je Československá liga, do níž se starší žáci složení z hráčů z A a B týmu dostali přes kvalifikaci. „Tuto soutěž od počátku doprovází epidemie koronaviru. První kolo se nekonalo, druhé se odehrálo bez jednoho účastníka a třetí jsme odehráli ve složeném družstvu se Sokolem Ostrava. Nicméně jsem za tuto soutěž rád. Kluci poznají i jiný styl házené než ten český. Výsledky nebyly až tak podstatné. Rozhodně jsem spokojený,“ konstatoval Mazur.
V celostátní Žákovské lize drží tým 5. místo
Nejdůležitější soutěž představuje celostátní Žákovská liga, do které se starší žáci složení z hráčů týmů A a B, probojovali přes kvalifikaci. V této soutěži působí 25 družstev z celé republiky. Hraje se způsobem, kdy se na šesti turnajích postupně utká každý s každým. „Na každém turnaji je vždycky pět celků, takže se hrají čtyři zápasy za jeden den. Je to velice namáhavé, ale pro všechny stejné,“ řekl Mazur.
Mladí frýdecko-místečtí házenkáři doposud odehráli čtyři turnaje. Drží 5. místo a na medailové pozice ztrácí pět bodů. „S průběhem soutěže jsem zatím spokojený, ale jelikož jsem náročný trenér na sebe i na kluky, tak některé prohry mě mrzí. Mohli jsme se pohybovat na medailových pozicích,“ míní Mazur. „Konkrétně první prohra na prvním turnaji s Telnicí o šest branek vypadá hrozivě, ale ještě ve druhém poločase jsme vedli o tři góly. Jenže pak jsme udělali technické chyby v útoku a neproměnili stoprocentní šance. Navíc nám chyběl jeden hráč ze základní sestavy. Udělal jsem chybu i já, když jsem poslal na důležitý sedmimetrový hod hráče, který toto nezvládá ve vypjatých situacích,“ přiznal Mazur.
Na druhém turnaji pak starší žáci celou dobu prohrávali s pražskou Duklou. Duel ale dokázali otočit a vybojovat bod za remízu. „V tomto střetnutí jsme nakonec mohli i vyhrát, protože jsme byli v útoku v závěru utkání. Nepodařilo se nám už ale ohrozit branku Dukly. Na třetím turnaji jsme po dramatickém utkání prohráli s Lovosicemi o dvě branky. Tady jsem byl zklamaný s disciplínou hráče základní sestavy, který se nechal vyloučit do konce zápasu za nesportovní chování. Tím pomohl soupeři k výhře. Na zatím posledním turnaji jsme prohráli s lídrem tabulky z Plzně o šest branek. Pokud budu hodně kritický, umožnili jsme to soupeři sami nevynucenými technickými chybami. V tomto duelu někteří hráči ukázali, že ještě musí zapracovat hlavně na své hlavě. Herně jsme totiž nebyli horší, ale sebevědomím ano,“ zhodnotil trenér starších žáků dosavadní působení týmu v této celorepublikové soutěži.
„Čekají nás ještě dva turnaje a pokud se budeme prezentovat házenou, kterou umíme, tak bychom mohli skončit do 5. místa, což bude pro mě velice solidní výsledek.“
Navíc je třeba podotknout, že sedm nejlepších hráčů absolvuje ohromné kvantum tréninků a zápasů, protože jsou ještě ve výběru MSLK a připravují se na Letní olympiádu dětí a mládeže, která se uskuteční koncem června v Olomouckém kraji.
„Naše vytíženost je tak enormní a časově dost náročná. Tímto bych chtěl klukům poděkovat za to, jak přistupují k tréninkům. A to přesto, že mají hlavně povinnosti ve škole. Budiž jim částečnou odměnou turnaj ve francouzském Gien, kde postavíme jeden tým společně se Sokolem Ostrava,“ nastínil Mazur.
Při epidemii koronaviru trénovali online před kamerou
Starší žáky Pepino SKP Frýdek-Místek úplně nezastavila ani epidemie koronaviru. Trénovali i v době, kdy to úplně neumožňovala vládní opatření, která měla bránit šíření této nákazy. „Nebyly to sice klasické tréninky v hale, nýbrž online před kamerou. Kdo však chce v tomto sportu něčeho dosáhnout, trénoval alespoň tímto způsobem. Kdo ne, ten se na to vykašlal,“ konstatoval Mazur.
Koronavirová epidemie přesto zapříčinila veliký výpadek u družstva starších žáků. „Nemohli jsme se věnovat herním variantám, práci s míčem, ať už jde o přihrávky, střelbu či driblink. U některých hráčů došlo k zhoršení fyzické kondice. Po epidemii nám však skončili jen tři hráči. A to ne kvůli covidu, ale protože byli na tento sport slabí a zjistili, že jim bude lépe v kolektivu jiné mládeže. Ti, co trénují poctivě a vidí, že jejich výkonnost stoupá, mají o to větší chuť do tohoto sportu,“ uzavřel Mazur.