Vydáno:
V házené můžou dávat góly všichni. Dětem dá kamarády na celý život
Chceš začít s některým ze sportů, ale nevíš, který si vybrat? Přijď mezi malé házenkáře SKP Frýdek-Místek a uvidíš, že tě tento sport rychle chytne. Padá v něm spousta branek, které mohou střílet všichni, kteří jsou zrovna na hřišti. A není třeba mít ani žádné speciální předpoklady. Házená je sportem pro každého.
Pokud ses s házenou ještě nikdy nesetkal, tak jde o dynamickou kolektivní míčovou hru, která má ve Frýdku-Místku dlouholetou tradici.
„Házená je atraktivní především počtem gólů, které v zápasech padají. V utkáních běžně padá i přes šedesát branek. Házená kombinuje nejzákladnější lidské pohyby, jako je běh, skok a hod. Ve Frýdku-Místku má dlouholetou tradici a jako jeden z mála sportů se zde hraje nejvyšší soutěž jak v dorosteneckých kategoriích, tak i v kategorii mužů,“ uvedl Martin Pomichálek, který trénuje minižáky SKP Frýdek-Místek, což je nejmladší věková kategorie v tomto klubu.
„Z vlastní zkušenosti učitele tělesné výchovy musím říct, že házená většinu děti baví tím, že gól může vstřelit každý, kdo je na hřišti. Běhat, skákat a házet umí totiž každé dítě, tím pádem má každé z nich předpoklad k tomu být házenkář. Do našeho klubu hledáme děti 1. stupně ZŠ, což je i ideální věk začít s tímto sportem. Ovšem nikdy není pozdě,“ poznamenal Pomichálek.
Minižáci SKP Frýdek-Místek trénují třikrát týdně. „Pro děti z Místku probíhají tréninky v pondělí, středu a pátek na Střední škole Řemesel (tzv. Horničák) a pro děti z Frýdku v pondělí, úterý a ve čtvrtek na 11. ZŠ. Na tréninku se učí úplným základům s míčem, jako je chytání, přihrávání i střelba. Učíme se i pravidla házené,“ přiblížil Pomichálek.
Všechno, co se malí házenkáři na trénincích naučí, si mohou vyzkoušet proti jiným týmům na turnajích, které se konají většinou jednou do měsíce v okolních městech, ale i ve Frýdku-Místku. „Na těchto turnajích nejde o výsledek ale o to, aby to děti bavilo a aby měly možnost porovnání s dětmi z jiných měst. Děti se na tréninku věnují i základům gymnastiky či atletiky,“ dodal trenér minižáků SKP.
Dalším benefitem házené je fakt, že nejde o nijak nákladný sport. „Dětem stačí boty do tělocvičny, kraťasy a triko. Míče jim půjčíme a více ani nepotřebují. Nepotřebují drahé chrániče, drahé boty ani nic podobného. Minižáci neplatí ani žádný měsíční poplatek,“ řekl Pomichálek.
Házená je pak spravedlivá v tom, že bez potu nejsou výsledky, což je podle Pomichálka důležité i v dalším životě, nikoliv jen v tom házenkářském. „V házené se ctí principy fair-play, což je v životě taky důležité. Přátelství na celý život nemusím ani zmiňovat,“ podotkl.
Sklenák: Děti by si měly zkusit více sportů
Ve Frýdku-Místku s trénováním dětí pomáhá také někdejší reprezentant a extraligový hráč našeho celku Tomáš Sklenák, který je garantem rozvoje mládežnické házené ve městě.
„Vzhledem k tomu, že otec i bratr hráli házenou, neměl jsem jinou možnost, než také začít hrát. Ovšem na vesnici jsme zkoušeli všechny dostupné sporty, takže jsem hrál i fotbal a hokej. V patnácti nebo v šestnácti letech jsem se rozhodl pro házenou, protože pro mě byla atraktivnější než fotbal. Chtěl jsem v ní něčeho dosáhnout,“ vrátil se ke svým začátkům Tomáš Sklenák, který pak později, v roce 2003, vyhrál s Frýdkem-Místkem doposud jediný mistrovský titul v historii klubu. Patnáct let pak hrál v Německu.
Podle někdejšího reprezentanta mají děti díky házené zajištěnou pohybovou průpravu pro celé tělo. „Při hře zapojují celé tělo od vrchu až dolů. Přitom se naučí házet, skákat i běhat, což je v dnešní době nesmírně důležité, protože spousta dětí neumí udělat kotrmelec nebo se bojí skočit přes kozu, aby si nějak neublížily. Za nás to bylo jiné. Dneska mají všichni o děti mnohem větší strach, někdy možná až přehnaný,“ míní Sklenák, podle kterého by si děti měly zkusit více sportů, aby zjistily, který z nich je baví nejvíce.
„Z vlastní zkušenosti můžu říct, že když někdo z nás dělal více sportů, byl pak šikovnější než někdo, kdo se věnoval kupříkladu jenom fotbalu. Dneska je sice jiná doba, přesto by si rodiče měli udělat čas a vozit děti na tréninky či do kroužků. Musí se snažit vzbudit v nich zájem o daný sport,“ zdůraznil.
Na házené je pak podle Sklenáka ideální to, že vtáhne do hry všechny, kteří jsou na hřišti. „Každý tak střílí góly, což je pro děti atraktivnější, než fotbal, kde na některých postech jenom běhají, aniž by se dostaly do hry s míčem. Natož pak vstřelily gól,“ podotkl Sklenák.
Ten je rád, že se nyní frýdecko-místecký klub více zaměřil na to, aby k házené přitáhl více začínajících házenkářů. „Mám pozitivní ohlasy i od nás z vesnic. Hrají se školní ligy, kdy školní družstva poměřují síly mezi sebou. Uvidíme, co vznikne z kroužků, které by mohly částečně suplovat tréninky v klubu. Pro rodiče je jednodušší, aby děti chodily ze školy přímo do kroužku. Odpadla by jim tak starost s dojížděním na tréninky do haly. Prostřednictvím kroužků tak může být házená dostupnější pro všechny děti,“ uzavřel Sklenák.