Vydáno:

Jakub Frkal: Chci v týmu působit nejen jako trenér, ale také jako motivátor, který přinese více disciplíny a nadšení

Kdysi toužil po tom, aby se živil jako profesionální sportovec. Hrával aktivně házenou, ovšem jeho kariéru ukončilo zranění kolene a následná operace. Jakub Frkal však na sport nezanevřel. Vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově. Nyní bude mít na starosti kondiční tréninky frýdecko-místeckých házenkářů. Do klubu přichází s odhodláním pracovat na tom, aby se všichni hráči nejen kondičně rapidně zlepšili.

Jakub Frkal: Chci v týmu působit nejen jako trenér, ale také jako motivátor, který přinese více disciplíny a nadšení

Jakube, stal jste se novým kondičním trenérem frýdecko-místeckých házenkářů. Co vás vedlo k tomu začít s klubem takto spolupracovat?
Spolupráce s frýdecko-místeckými házenkáři je pro mě obrovskou příležitostí spojit své odborné znalosti z kondičního tréninku s láskou ke sportu, kterému jsem se sám věnoval. Vystudoval jsem Fakultu tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově a vždy jsem měl ambici pracovat na profesionální úrovni. Už jako malý kluk jsem se obdivoval hráčům, jako je Daniel Valo, a teď mám tu čest být s ním v jednom týmu. To je pro mě obrovská motivace, ale také zvláštní pocit, protože si rozumíme nejen na profesionální úrovni, ale i lidsky. 

V roli kondičního trenéra nahrazujete Stanislava Holaně. Mluvil jste s ním o tom, jak s jednotlivými hráči pracoval a čemu se hlavně věnoval? Budete chtít navázat na jeho práci nebo chcete mnohé změnit?
Ano, se Stanislavem jsem měl příležitost krátce hovořit, byť to bylo spíše neformální setkání. Dosud jsem neměl možnost detailně probrat jeho metody a tréninkový přístup, takže do práce jdu po svém a s intuicí, která mě doposud nezklamala. Chci v týmu působit nejen jako trenér, ale také jako motivátor, který přinese více disciplíny a nadšení. Současně plánuji zaměřit se na prevenci zranění, posílení postranních vazů a aktivaci méně využívaných svalových skupin, na které se často zapomíná. Naším tělem prochází více než 600 svalů a já chci hráče naučit je efektivně využívat. Dalším cílem je zlepšení zázemí v posilovně a individuální přístup k potřebám každého hráče. 

Které věkové kategorie budete mít na starosti jako kondiční trenér a jak často budou trénovat pod vaším vedením?
Primárně se zaměřím na A-tým a dorostence, což považuji za klíčové kategorie pro dlouhodobý rozvoj klubu. Tréninky budou probíhat čtyřikrát týdně, v závislosti na soutěžním harmonogramu a kondičním plánu. Zároveň plánuji pracovat s mladšími kategoriemi, aby si osvojily správné návyky od začátku své sportovní kariéry. 

Stihl jste už poznat všechny hráče? Jaký na vás udělali dojem a jak se vám s nimi spolupracuje?
Zatím jsem měl možnost absolvovat tři tréninky s A-týmem mužů. Takže zatím nechci soudit, pro mě je důležité poznat každého osobně a vytvořit si s ním vztah a důvěru. Mám pocit, že někteří hráči do tréninku nevkládají plných 100 %, což je na této úrovni nezbytné. Několik kluků má velký potenciál, ale musíme společně zapracovat na jeho plném rozvoji. 

Kde vidíte největší rezervy? Na které věci se budete chtít hlavně zaměřit? Na co budete klást největší důraz?
Největší rezervy vidím v posílení středu těla a zlepšení výbušnosti. Kondiční příprava bývá často upozaděna ve prospěch herních tréninků, což bych chtěl změnit. Klíčová je také regenerace, která je nezbytná pro dlouhodobou výkonnost. Kromě fyzických aspektů se chci zaměřit i na větší disciplínu a zlepšení týmové morálky, protože bez toho nemůžeme dosáhnout naší nejlepší formy. 

Můžete přiblížit, jak budou vypadat tréninky pod vaším vedením? Co všechno hráče čeká?
Tréninky budou pestré, s důrazem na efektivitu a zábavu. Budou zahrnovat rozcvičení, cviky na stabilitu, sílu a výbušnost. Využijeme práci s vlastní vahou, expandery, medicinbaly a činkami. Cílem je, aby hráči trénovali s chutí, ale zároveň efektivně pracovali na svém zlepšení. V létě bych rád zavedl různé kempy nebo soustředění, ideálně venku, například na atletickém stadionu. Plánuji zařadit do tréninků i atletickou přípravu, zaměřenou na zlepšení rychlosti a techniky běhu. Důraz bych kladl také na intervalové metody, které jsou ideální pro rozvoj vytrvalosti. 

Není žádným tajemstvím, že klub nedisponuje svou vlastní halou, takže herní tréninky probíhají jinde než ty v posilovně. Vnímáte to jako velký nedostatek nebo by pro hráče neměl být problém se s tímto faktem vypořádat?
Je to určitá komplikace, ale věřím, že není nepřekonatelná. Klíčové je dobře naplánovat logistiku a maximálně využít dostupné prostředky. Chci se s vedením klubu domluvit na investici do kvalitních pomůcek a postupně budovat posilovnu, která nám umožní pracovat na rozvoji explozivní síly a dalších kondičních dovedností. 

Sám jste házenou kdysi hrál. Když byste se vrátil v čase zpátky a porovnal to se současností, kam se tento sport posunul, v čem jsou podle vás největší rozdíly?
Házená se výrazně posunula směrem k větší dynamičnosti a fyzické náročnosti. Hráči jsou rychlejší, silnější a tréninková příprava je mnohem sofistikovanější. Technologie a analýzy výkonu dnes hrají velkou roli, což umožňuje trenérům lépe plánovat a optimalizovat přípravu hráčů. 

Sledoval jste počínání frýdecko-místeckých házenkářů v posledních letech? Měl jste nějaké informace o tom, jak klub funguje nebo se teprve se vším sžíváte?
Klub jsem dlouhodobě sledoval a měl jsem povědomí o jeho historii i současných úspěších. Musím však přiznat, že v posledních letech jsem měl jiné priority a nesledoval jsem pravidelně každý zápas. Nyní se intenzivně seznamuji s hráči, trenéry i prostředím klubu, což je důležité pro vytvoření pevného základu spolupráce a důvěry mezi mnou a týmem.