Vydáno:
Martin Galia trénoval brankářské naděje. Byl nadšený z jejich přístupu
Osm mladých brankářů a brankářek z Moravskoslezského kraje absolvovalo v pondělí dopoledne specializovaný kemp zaměřený na brankářská cvičení. Ten vedl někdejší dlouholetý reprezentant a brankářská legenda Martin Galia.

„Zaměřili jsme se na všeobecný rozvoj brankářské dovednosti, aby děti věděly, na co se mají soustředit a v čem se mají zdokonalovat. Říkám jim, kdy a kde dělají chyby, aby věděly, jak mají pracovat. Už od dětství musí pracovat na koordinaci svého těla. Musí zvládat silová cvičení a potom také o techniku chytání. Je to pochopitelně běh na dlouhou trať. Pokud s tímto začnou v desíti či v jedenácti letech, je to pro ně jenom dobře. Všeobecně se dá říct, že čím dříve, tím lépe,“ uvedl Martin Galia.
„Dneska jsme dělali všechno od koordinace až po silová cvičení a v brance pak podle výkonnosti nebo schopnosti jednotlivých gólmanů různá cvičení. Hodně dbám na odraz od té nohy, od které se mají odrážet. A potom na práci rukou a aby drželi tělo a pořád sledovali, kde je míč,“ přiblížil Galia.
Z přístupu mladých brankářů a brankářek na pondělním tréninku byl nadšený. „Děti byly dneska úžasné. Byl to třetí kemp v posledních třech týdnech, které jsem teď měl, První byl v Polance, druhý v Karviné, nyní ve Frýdku, příští týden bude ještě v Novém Jičíně. Nikoho nenutíme. Když je začátek tréninku, tak k nim promlouvám v tom duchu, že přišly samy dobrovolně. Důležité je, aby dvě a půl hodiny strávily s plnou koncentrací a daly do toho všechno, aby to mělo nějaký smysl. S paní trenérkou jim věnujeme čas, tak chci, aby odvedly to, co mají a zatím vidím, že to děti baví a jsem za to moc rád,“ řekl Galia.
A v čem podle něj mají mladí brankáři největší rezervy? „Je to individuální, ale všeobecně se dá říct, že největší rezervy mají v kloubní pohyblivosti. Jde vidět, že se na tom asi moc nepracuje u dětí. Měl jsem strach s koordinací při kotoulech vpřed a vzad, ale toto ovládají všechny děti dobře. Kloubní pohyblivost ale není moc dobrá. Na tom musí samy pracovat. Cviky znají, musí se tomu věnovat aspoň pět, deset minut denně. Zlepšení pak půjde vidět, ale musí chtít samy od sebe. Na tréninku ať se baví, ale silová a protahovací cvičení mohou dělat samy doma,“ uzavřel Galia.
Specializovaný kemp se uskutečnil za podpory Moravskoslezského krajského svazu házené.























